Chi Kung

Chi Kung (čchi-kung) je souborné pojmenování mnoha zdravotních cvičení, jejichž cílem je rozvoj a kultivace vnitřní energie Chi (čchi). Chi Kung pomáhá zklidnit mysl, koncentrovat se, uvolňuje tělo a pomáhá rozvíjet ozdravné schopnosti těla. Tato cvičení zároveň člověka osvěží a nabijí novou energií.

Chi Kungy cvičíme v menší míře na hodinách Tai Chi (jako součást systému výuky Tai Chi Chuanu honkongské linie rodiny Yang), plně pak na čtvrteční hodině. Na této Chi Kungové hodině se věnujeme i jiným systémům a čínským uzdravujícím cvikům, například Chi Kungům a automasážním technikám z pohledu tradiční čínské medicíny. To doplňujeme vybranými fyzioterapeutickými a posilovacími cviky (zejména těmi, které zpevňují střed těla, uvolňují kyčle a usazují ramena do správné pozice).

Chi Kungy tedy vychází ze systému výuky rodiny Yang, ale jejich cvičení doplňuji dle vlastního uvážení cviky z jiných zdrojů (fyzioterapeutické cviky, automasáž, Ba Duan Jin a další).


Jak se připravit na cvičení

  • Oblečení - je vhodné pohodlné oblečení, které umožňuje volný pohyb. Oblečení je dobré přizpůsobit sezóně a klimatu v tělocvičně, příp. venku (raději vzít mikinu navíc, než aby bylo zima). Většina cviků probíhá na nohou (různé typy stání, chůze, podřep, houpání atd.), na zem si sedáme nebo leháme spíš výjimečně.
  • Obuv - v tělocvičně jsou parkety, nepoužívejte tedy boty s podrážkou, která dělá na podlaze šmouhy. Boty by měly být pohodlné, ne příliš těsné, ideální sportovní obuv do tělocvičen a posiloven, barefoot boty. Můžete cvičit i naboso.
  • Je dobré sundávat si před cvičením šperky (prsteny, náušnice, řetízky apod.).
  • Strava - je dobré nebýt příliš vyhladovělý, nebo se těsně před cvičením najíst. Ideální je lehká svačina půl hodiny až hodinu před cvičením. Na cvičení si s sebou vezměte ne příliš studené pití.

Minimální věk je 18 let, maximální věk není omezen. Každý by měl dobře zvážit svůj zdravotní stav a cvičení mu přizpůsobit.


Další informace ohledně místa, plateb, kontaktu apod. jsou shodné s informacemi pro cvičence Tai Chi na www.taichibrno.cz.